Dovoz hraček do USA ovládly čínské firmy, nový prezident však v jejich případném nedostatku nevidí zásadní potíž pro americké děti (ilustrační obrázek)

Dovoz hraček do USA ovládly čínské firmy, nový prezident však v jejich případném nedostatku nevidí zásadní potíž pro americké děti (ilustrační obrázek)

koláž Hrot24 / Shutterstock.com

Trump uklidňuje americkou paniku z nedostatku zboží. Děti mohou mít méně čínských hraček, říká

Obchodní válka s Čínou bude mít výrazné dopady na americký trh. Z říše středu pochází drtivá většina celé řady spotřebního zboží, jako jsou dětské kočárky, lékárničky nebo nástěnné hodiny.

František Novák

Extrémní dovozní cla na čínské zboží ve výši 145 procent – na vybrané produkty jako injekční stříkačky a jehly to je dokonce 245 procent – mohou mít už zanedlouho fatální dopady na americký velkoobchodní i maloobchodní trh.

Ve Spojených státech se některé spotřební zboží vůbec nevyrábí. Z více než 90 procent se z Číny do Ameriky například dovážejí dětské kočárky, nástěnné hodiny a budíky, lékárničky nebo elektrické zubní kartáčky, vypočítal Business Insider.

Prezident Donald Trump ale odmítá černé scénáře obchodních firem, že už během letních měsíců zavládne v amerických obchodech nedostatek spotřebního zboží. Zlehčil to slovy o tom, že americké děti nepotřebují vlastnit desítky kusů čínských hraček.

„Možná budou mít dvě panenky místo třiceti a možná by ty dvě panenky stály o pár dolarů víc,“ smetl šéf Bílého domu ze stolu kritiku uvalení vysokých cel na čínské zboží. Asociace hraček USA ale uvádí, že se ve Státech prodá až 80 procent dětských zábavních předmětů, které byly vyrobeny v asijské velmoci.

Problém mohou mít i nemocnice kvůli nedostatku nebo zásadnímu zdražení zdravotnického materiálu, včetně náplastí, roušek a injekčních stříkaček.

„Mnoho produktů, na které se vztahují cla, se ve Spojených státech nikdy nevyrábělo, takže nevíme, jak je vyrobit,“ varoval dokonce Willy Shih, ekonom a profesor managementu z Harvard Business School.

Jednou z takových komodit jsou například displeje z tekutých krystalů (LCD), které se většinově vyrábějí v Číně, případě v Japonsku. Zakládání nových továren na území Spojených států by si navíc vyžádalo obrovské investice, jejichž návratnost se počítá na mnoho let.

Ze statistik amerického ministerstva obchodu vyplývá, že až 97 procent dovezených budíků a nástěnných hodin pocházelo z komunistické Číny, v případě herních konzolí to je 77 procent. Tím ale výčet zdaleka nekončí – u domácích tyčových mixérů zaujme číslo 84 procent.

V případě elektroniky je z Číny dováženo 76 procent chytrých telefonů a 78 procent notebooků. Dobíjecí lithium-iontové baterie se rovněž v drtivé většině, ze 70 procent, dovážejí z říše středu.

I když je některé zboží od cel osvobozeno, dovozci a obchodníci nemají jistotu, jak se bude obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem v následujících dnech, týdnech a měsících vyvíjet.

Už loni americká asociace nemocnic varovala administrativu dnes již bývalého prezidenta Joea Bidena, že uvalení cel na čínské zboží značně prodraží zdravotní péči v Americe, protože z Číny pochází většina základního zdravotnického vybavení, jako jsou stříkačky, jehly, roušky, respirátory nebo gumové rukavice.

Vysoká cla ale například dopadají i na prodejce svatebních šatů, protože až 90 procent z těch, které se ve Spojených státech prodají, bylo vyrobeno v Číně.

„Převládajícím pocitem je zoufalství,“ lakonicky konstatovala Angie Ovenová, jež je prezidentkou americké národní asociace prodejců dámských svatebních šatů a majitelkou svatebního salonu.

Dámské svatební šaty v ceně dvou tisíc dolarů (44 tisíc korun) se tak kvůli clům mohou vyšplhat na dvojnásobnou sumu.