Čínští komunisté v čele se Si Ťin-pchingem už trénují útoky na tchajwanskou energetiku
Gil Corzo / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Čínská expanze
Blokáda Tchaj-wanu může být fatální. Ostrovanům dojdou energie, světu čipy
Tchajwanská ekonomika je silně závislá na dovozu fosilních surovin. V případě blokády ze strany pevninské Číny by došlo k totálnímu kolapsu energetiky ostrova, kde žije 23 milionů obyvatel. Byla by ohrožena i výroba nejmodernějších čipů.
redaktor
Ostrovní energetická síť Tchaj-wanu, která pohání kromě domácností pro 23 milionů obyvatel i technologicky vyspělý – a energeticky velmi náročný – průmysl, je silně závislá na dovozu fosilních surovin.
Pokud by došlo k blokádě ostrova ze strany komunistické Číny, bylo by to pro režim, jenž se nehodlá podvolit Pekingu, zdrcující. Přitom vojenská cvičení čínské lidové armády se už zaměřují na případné narušení energetických dodávek.
„S nástupem éry energeticky hladové umělé inteligence čelí Tchaj-wan mnohostranné energetické krizi. Je silně závislý na dovozu fosilních paliv, má ambiciózní cíle v oblasti čisté energie a sotva dokáže držet krok se současnou poptávkou po elektřině,“ varovala loni zpráva americké Yale School of Environment.
Podle prognóz produkce čipů bude ostrov v roce 2030 potřebovat dvojnásobek elektřiny než celý Nový Zéland.
Peking si je dobře vědom zranitelnosti tchajwanské ekonomiky, a proto už simuluje útoky na přístavy a energetická zařízení na ostrově, který si čínští komunisté dlouhodobě nárokují.
Pokud by říše středu zavedla i blokádu ostrova, pocítil by to celý svět kvůli produkci pokročilých polovodičů, ve kterých je Tchaj-wan globální jedničkou.
„Došly by zásoby elektřiny a vody, protože zásobování vodou je poháněno elektřinou. Komunikace je založena na elektřině a armáda by také nebyla schopna fungovat,“ zdůraznil pro Deutsche Welle James Yifan Chen, odborník na mezinárodní vztahy.
Ostrov je podle něj mnohem zranitelnější než Ukrajina, kterou před více než třemi lety napadlo Rusko. Napětí se přitom v případě Tchaj-wanu a Číny v posledních letech neustále stupňuje.
Optimistické odhady počítají s tím, že má Tchaj-pej zásoby zemního plnu na 40 dní, podle realističtějších prognóz to jsou spíše jen dva týdny.
„Tchajwanská vláda si je vědoma této výzvy. Pracuje na posílení své energetické nezávislosti, například podporou rozvoje obnovitelných zdrojů energie, diverzifikací dodavatelů fosilních paliv, zvyšováním kapacit pro skladování paliva a zvyšováním bezpečnosti energetické sítě,“ připustil Francouzský institut mezinárodních vztahů (IFRI), který dodávky energie považuje za Achillovu patu tchajwanské národní bezpečnosti.
Čínští vysoce postavení důstojníci už varovali, že dokážou Tchaj-wan blokádou ekonomicky zničit a udělat z něj „mrtvý ostrov“.
Země přitom produkuje 68 procent nejpokročilejších čipů na světě, trhu dominuje společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).
Bezpečnostní analytici se navíc obávají, že by konflikt v Jihočínském moři mohl do širší války zatáhnout i Spojené státy, což by mělo další zdrcující dopady na globální ekonomiku.