Miloš Hutník, odborník na energetické úspory ze společnosti Weber
koláž Hrot24, foto Weber
Hrotagon
Už žádné záplaty. Češi pochopili, že dům není solární panel
Dlouhá léta se české dotační programy na úsporné bydlení točily okolo jediného tématu: jak rychle a pokud možno levně zateplit dům, případně osadit střechu solárními panely. Až příliš často ale bez hlubšího promyšlení, jak tyto zásahy ovlivní celý dům. Výsledkem byly tisíce domů s fotovoltaikou, ale netěsnícími okny, nulovou izolací a přetíženými sítěmi. Naštěstí se ale začíná blýskat na lepší časy.
Miloš Hutník
Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem pro životní prostředí si uvědomilo, že musí občany trochu nasměrovat k tomu, aby si uvědomili, že komplexně zrenovovaný dům je výhodný především pro ně. Nestačí jen nainstalovat fotovoltaiku. Od 20. února začaly v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) platit nová pravidla, zaměřená právě na komplexnější renovace, které jsou zvýhodněny i před novostavbami. A čísla naznačují, že změna měla smysl. Během posledních dvou měsíců směřovalo 80 % žádostí pod hlavičkou NZÚ právě na komplexní rekonstrukce. Programy Oprav dům po babičce či NZÚ Light (určená nízkopříjmovým domácnostem) ukazují, že lidé o změnu přece jen stojí – když jim stát vše dobře vysvětlí a nabídne jim smysluplné podmínky. Začali si proto konečně uvědomovat, že dům je systém, nikoliv soubor jednotlivostí.
Výměna kotle nebo instalace fotovoltaických panelů bez řešení obálky budovy je krátkozraký krok – obzvlášť v době, kdy nás čeká implementace evropské energetické směrnice EPDB IV a od roku 2030 by měly být novostavby povinně bezemisní. Mít dům, který má nízké nároky na energie, již nebude výsadou, ale standardem.
Součástí změny nicméně musí být i poctivá komunikace. Na sociálních sítích a dezinformačních webech se v poslední době začaly objevovat zavádějící zprávy o tom, že stát hodlá zakazovat prodej či pronájem bytů, které nesplní nová energetická kritéria. To samozřejmě není pravda. Žádné zabavování nemovitostí se nechystá. Naopak – renovace mají být pro domácnosti zkrátka výhodné a stát spoléhá na to, že to lidé sami pochopí.
Aby také ne. Elektřina již zlevňovat nebude. Energetická krize ukázala, jak zranitelní jsme vůči výkyvům cen a dostupnosti energií. Kdo má dům, který umí s energií hospodařit, ten má klid – nejen finanční, ale i psychický. A právě proto je renovace obrovským přínosem. Nejde ostatně jen o účty za energie, ale i o hodnotu nemovitosti, celkový komfort, zdravé vnitřní prostředí či delší životnost domu. Moderní oprava už by neměla být jen o omítce či oknech – jedná se o investici do budoucnosti, která má návratnost, ekologický přesah a pozitivní dopad na celou ekonomiku. Tak by se měly budovat domácnosti ve 21. století.
Máte co říci? Pošlete nám svůj komentář na komentare@hrotmedia.cz
Autor článku je odborníka na energetické úspory ze společnosti Weber.