Dopis žádající větší ochranu duševního vlastnictví podepsaly stovky britských tvůrců, mezi nimi (zleva) Ian McKellen, Elton John, Dua Lipová a Paul McCartney
Ben Houdijk / Lev Radin / s_bukley / Adam McCullough / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Umělá inteligence
„Tvorbu si krást nenecháme!“ Britští umělci žádají premiéra kvůli AI o změnu autorského zákona
Dua Lipová, Elton John, Ian McKellen, Paul McCartney nebo Florence Welchová. To je jen krátký výčet britských celebrit, které po britském premiérovi Keiru Starmerovi žádají aktualizaci autorského zákona tak, aby umělce chránil před umělou inteligencí. V otevřeném dopise se domáhají transparentnosti vývojářů AI.
Redaktorka
Otevřený dopis adresovaný britskému předsedovi vlády podepsalo přes čtyři sta anglických muzikantů, spisovatelů a umělců. V něm Starmera žádají, aby podpořil pozměňovací návrh k zákonu o používaná dat a přístupu k nim.
Pro vývojáře by to znamenalo nutnost transparentně informovat vlastníky autorských práv o používání jejich materiálů k trénování modelů využívajících umělou inteligenci.
Pokud by se tak ale nestalo, znamená to podle signatářů „odevzdání“ jejich práce technologickým firmám. Stát jim aktuálně podle dopisu neposkytuje dostatečnou ochranu, což by mohlo vést k ohrožení postavení Spojeného království jako tvůrčí velmoci.
„Vzdáme-li se své práce na příkaz hrstky mocných zámořských technologických společností, ztratíme obrovskou příležitost k růstu a s ní i naše budoucí příjmy. Postavení Spojeného království jako tvůrčí velmoci a naděje, že technologie každodenního života bude ztělesňovat hodnoty a zákony Spojeného království, je v ohrožení,“ píše se v dopise.
Mluvčí vlády pro web BBC uvedl: „Chceme, aby vzkvétal jak kreativní průmysl, tak společnosti zabývající se AI. Proto jednáme o balíčku opatření, jež, jak doufáme, budou přínosná pro obě odvětví.“
Velkou starost dělá umělcům hlavně pozměňovací návrh baronky Beeban Kidronové, podle něhož by novela „umožnila vývojářům a tvůrcům vyvinout licenční režimy, které zpřístupní lidmi vytvořený obsah i v budoucnosti“.
Paul McCartney, který je jedním ze signatářů otevřeného dopisu, situaci ohledně umění a AI komentoval pro BBC už v lednu letošního roku. Podle bývalého člena The Beatles existuje kvůli AI riziko vzniku „divokého západu“, ve kterém nebudou práva umělců chráněna.
„Umělá inteligence je skvělá věc a má svá využití. Díky ní jsme dokázali vyčistit starý Johnův (Lennonův, pozn. red.) vokál z kazety, takže zněl jako včera nahraný. Ale nemůže přece krást lidskou kreativitu. To nedává smysl,“ uvedl McCartney.