Turista v Kyjevě

K leteckému poplachu dochází v ukrajinské metropoli Kyjevě i pětkrát za den. Ne vždy ale skutečně dojde k útoku

Sergiy Palamarchuk / Shutterstock.com, koláž Hrot24

Válečná turistika

„Druh nebezpečného porna.“ Turista si užíval noční Kyjev během leteckého poplachu, uživatelé sítí jsou šokováni

Z cesty na Ukrajinu se může stát velmi intenzivní a adrenalinový zážitek. Britský cestovatel Adam Smith se na sociálních sítích pochlubil, jaké to je, zažít noční nálet v hlavním městě napadené východoevropské země.

František Novák

Dvaatřicetiletý Adam Smith ze Spojeného království se letos v lednu rozhodl pro netradiční cestu do Kyjeva a své zážitky zveřejnil na sociální síti TikTok.

„Je to jedinečná příležitost zakusit, jaké to je žít v zemi, která vede válku. Když jsem slyšel sirény před náletem a musel jsem se ukrýt, zažil jsem mírnou verzi toho, co naši prarodiče zažívali během blitzu za druhé světové války,“ podělil se se čtenáři amerického Newsweeku o hlavní motivaci, proč si vybral k cestě do zahraničí právě Ukrajinu.

Ve svých videovzkazech ukazuje momentky z každodenního života Kyjevanů, památníky padlých vojáků, budovy poškozené bombami, civilisty, kteří se ukrývají v krytech nebo metru během ruských náletů. Některé z nich zhlédlo půl milionu uživatelů.

Smith tvrdí, že noční život v Kyjevě je nečekaně živý. Obyvatelé hlavního města se i přes časté nálety a zvuk sirén snaží bavit. Některé bary zůstávají i v době náletů otevřené. V metru často i během leteckého poplachu hraje živá hudba, lidé tančí.

„Máte pocit, jako by se město snažilo vrátit k normálu. Stále můžete jít ven a užít si to, ale všude, kam jdete, jsou připomínky války,“ popsal své pocity z návštěvy Kyjeva.

Rodák z anglického Northamptonu se na Ukrajinu dostal přes Polsko. Letecky do Krakova a pak po železnici. Na hranicích ukrajinští vojáci kontrolují všechny cestující.

„Zeptali se mě, proč vlastně jedu na Ukrajinu, a já jsem odpověděl ‚Zdá se mi to jako hezké místo.‘ Zasmáli se trochu zlověstně, vrátili mi pas a řekli ‚Užijte si to‘,“ pochlubil se Smith.

Už během první noci v Kyjevě jej probudily sirény a protiletecký poplach. „Okamžitě mě zaplavila vlna adrenalinu, nebyl jsem si úplně jistý, co mám dělat. Všichni ostatní v hostelovém pokoji spali nebo se probudili, ale neobtěžovali se odejít,“ popsal první noc v ukrajinské metropoli.

Popadl jen pár nezbytných věcí a vyrazil k nejbližší stanici metra. „Všude byli lidé, kteří jen tiše seděli nebo stáli. Nikdo se nezdál být vyděšený či znepokojený.

Hlavně jsem měl dojem, že se lidé nemohli dočkat, až půjdou zase spát,“ dodal. Později zjistil, že k leteckému poplachu dochází ve městě i pětkrát za den. Ne vždy to ale znamená, že je nakonec terčem útoku.

Jako turista si zařídil i „válečnou exkurzi“ po místech, jako je Hostomel, Buča nebo Irpiň. Na začátku války tato města v okolí Kyjeva obsadili ruští vojáci a docházelo zde také k masakrům civilistů.

Historik Sean Stewart, který dlouhodobě žil v Moskvě a často cestoval i na Ukrajinu, tvrdí, že podobný typ turistiky po temných místech může být místními vnímán jako neúcta k obětem války.

„Je to druh nebezpečného porna, kdy turista z bohatší země chce ‚zažít‘ nebezpečí války, aby se tím mohl chlubit doma,“ odsoudil tiktokového cestovatele Stewart.

Zahraniční návštěvníci by měli v každém případě respektovat válečná traumata Ukrajinců a vyjádřit jim upřímně míněnou solidaritu.

Také komentáře pod Smithovými videi zahrnují celou škálu emocí. Někteří uživatelé vyjadřují obdiv a solidaritu s napadenou zemí, jiní nechápou, jak mohou lidé při pravidelném bombardování v hlavním městě Ukrajiny i nadále „normálně“ žít.