Německo chce ve spolupráci s Finskem vyrábět vojenské satelity
Ilustrační foto: Shutterstock.com
Zbrojní průmysl
Německý Rheinmetall expanduje do kosmu. S Finy bude vyrábět průzkumné satelity, pomohou i Ukrajincům
Největší německá zbrojovka rozšiřuje záběr svého podnikání a míří také do vesmíru. Koncern Rheinmetall se spojil s finským výrobcem satelitů a chtějí společně zvýšit evropskou produkci umělých družic.
redaktor
Nově uzavřené memorandum má být zásadním milníkem v evropské iniciativě modernizovat vojenské obranné kapacity a snížit závislost na dovozu zbraní a technologií ze zemí, které leží mimo unijní sedmadvacítku.
Dohoda mezi německým gigantem Rheinmetall a finským výrobcem satelitů ICEYE počítá se založením podniku Rheinmetall ICEYE Space Solutions, který umožní německému zbrojaři expanzi do blízkého vesmíru. Společnost z Düsseldorfu má vlastnit 60 procent, finská firma zbývajících 40 procent.
Společný podnik se má nejprve zaměřit na výrobu satelitů se syntetickou aperturní radarovou technologií (SAR) a poté se rozšíří o další vesmírné technologie. SAR satelitům umožňuje mapovat zemský povrch i přes vrstvu mraků a dokáže zvýšit rozlišení výsledného obrazu.
Výroba německo-finských družic je naplánována na druhé čtvrtletí roku 2026. Jedna z hlavních továren má vzniknout v německém Neussu. Areál firmy Rheinmetall Automotive se dříve zaměřoval na automobilový sektor. Nově by tu měl vzniknout „vesmírný klastr“ německého zbrojního a obranného koncernu.
„Založením nového společného podniku pronikáme do vesmírné oblasti,“ zdůraznil generální ředitel společnosti Rheinmetall AG Armin Papperger. Firma tím reaguje na zvýšenou poptávku po vesmírných průzkumných vojenských technologiích po celém světě. „Přispíváme také k zachování a rozšíření Německa jako centra technologií,“ dodal.
Partnerství ale reaguje i na potřeby bránící se Ukrajiny. Loni v listopadu napadená země s Rheinmetallem podepsala smlouvu o sdílení dat ze satelitů SAR přímo s ukrajinským ministerstvem obrany. Dohoda rozšiřuje možnosti využití satelitního průzkumu, jejž ICEYE poskytuje Kyjevu už od roku 2022. Podrobnější satelitní informace pomohou lepšímu plánování obrany.
Německá zbrojní jednička už má také exkluzivní práva na prodej satelitů pro vládní a vojenské uživatele v Německu a Maďarsku. Rozšiřováním vojenské a technologické produkce reaguje na hrozby z Ruska, ale také na nepředvídatelný postoj Spojených států, napsal web DefenceNews.