To, co stojí v dopise Stéphana Séjourného (vlevo), by mělo Česko odmítnout, míní šéf ČEZ Daniel Beneš
Alexandros Michailidis / Shutterstock.com / Tomáš Novák / Hrot, koláž Hrot24
Jádro
Séjourné: Odložte podpis dohody k Dukovanům. Beneš: Francouzům jde jen o to, aby elektrárna nevznikla
Francouzské straně nejde podle šéfa ČEZ Daniela Beneše o to, aby vyhrála spor ohledně dostavby Dukovan, ale o to, aby elektrárna v Česku vůbec nevznikla. Beneš to dnes řekl novinářům v reakci na dopis, který českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Evropské komise Stéphane Séjourné. EK žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh EU.
čtk
Tendr vyhrála korejská společnost KHNP a neuspěla v něm francouzská firma EDF. Podpis finální dohody k Dukovanům z iniciativy EDF zablokoval minulý týden předběžným opatřením i Krajský soud v Brně. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) nepokládá za náhodné načasování dopisu EK, ale ani fakt, že ho zaslal právě francouzský místopředseda.
Beneš dnes uvedl, že dopis je z 2. května a Vlček by měl odpovědět v brzké době. „Ale jsem přesvědčen, že to, co je v dopise, by mělo Česko odmítnout,“ prohlásil.
Celá věc je podle něj pochybná. „Je těžké věřit, že probíhá šetření, když se vás nikdo na nic nezeptá. Francouzi udělají všechno, aby taková elektrárna nevznikla. Nejde jim o to vyhrát, ale o to, aby tady elektrárna nevznikla, a to je dramatická zpráva pro Česko,“ uvedl.
Výkonný místopředseda EK pro prosperitu a průmyslovou strategii Séjourné podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) odeslal dopis v pátek 2. května ve 22.00.
Lipavský v neděli televizi Prima CNN řekl, že diplomacie list vyhodnocuje a musí se s ním detailně seznámit. V pondělí tiskový odbor Černínského paláce odmítl věc dále komentovat, odkázal na nedělní slova ministra.
Mluvčí diplomacie Daniel Drake minulý týden řekl, že téma žaloby podané EDF česká diplomacie s francouzskou stranou řeší. „S ohledem na zachování dobrých vztahů s našimi partnery nebudeme obsah těchto jednání řešit veřejně,“ uvedl.
V rámci předběžného přezkumu komise požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud „neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace“, stojí v dopise.
Z předběžného průzkumu přetrvávají významné náznaky, že KHNP dostala zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh, uvádí dále Séjourné.
Unijní exekutiva v této souvislosti zdůrazňuje, že „nepředjímá konečné rozhodnutí“, nicméně v současné době připravuje rozhodnutí o zahájení hloubkového šetření. Komise proto žádá Česko o spolupráci do té doby, než přijme konečné rozhodnutí, a o odložení podpisu smlouvy.
Přezkum se týká dodržování nařízení o zahraničních subvencích (FSR) narušujících vnitřní trh z roku 2022. „Povinnost loajální spolupráce vyžaduje, aby se Česká republika vyhnula jakékoli situaci, která by byla nevratně v rozporu s obavami uvedenými v tomto dopise a která by mohla mít nevratné účinky bránící účinnému uplatňování FSR,“ říká dopis.
V jeho závěru místopředseda komise pro prosperitu a průmyslovou strategii zdůrazňuje, že „žádost ani šetření nejsou v rozporu s projektem (výstavby Dukovan)“. „Naopak, naším záměrem je zajistit právní jistotu a zajistit, aby byla dodržována pravidla našeho vnitřního trhu,“ dodává.
Mluvčí Evropské komise odmítl obvinění, že by Séjourné hájil v souvislosti s plány na smlouvu k Dukovanům francouzské zájmy.
„Nejde o francouzského eurokomisaře, který hájí francouzské zájmy, ale o člena kolegia Evropské komise, který prosazuje legislativu a spolupracuje s českými úřady na ochraně našeho jednotného trhu,“ uvedl na dotaz českých novinářů mluvčí komise Thomas Regnier.
„Rozhodně se nejedná o žádost o pozastavení věci,“ zdůraznil mluvčí. Dopis, do kterého měla ČTK možnost nahlédnout, ale o odložení nepřímo hovoří a jeho předmět nese název: „Žádost o okamžité kroky k pozastavení podpisu smlouvy pro nové jaderné reaktory v Dukovanech.“
K věci se vyjádřil i francouzský velvyslanec v Praze Stéphane Crouzat. „Je legitimní, aby EDF hájila své zájmy, což není v případě tak rozsáhlého projektu nic neobvyklého. Podané opravné prostředky mají v zájmu Evropské unie i samotného Česka určit, zda vítězná nabídka je či není v rozporu s pravidly spravedlivé hospodářské soutěže a s právními předpisy,“ uvedl.
„Naše dvě země jsou pilíři evropské jaderné aliance a zavázaly se k národním programům rozvoje jaderné energetiky, které, jak doufáme, budou úspěšné,“ dodal velvyslanec, který v Česku působí přes rok.